امامزاده برکشلو

 اینمقبره به شكل مستطیل با یك گنبد مركزی –مانند چهار طاقی دوره ساسانیوچها جرز قوس دار دارد و به وسیله گوشواره هایی طاق آن به هشت ضلع تقسیم شده است . درهر ضلع از مقبره یك ورودی با قوس جناقی دیده می شود و در طرفین آن پنجره هایی باقوس هلالی وجود دارد . مصالح به كار رفته در بنای مقبره از سنگ –ازاره تا یك مترو آجر است. نمای خارجی آن طاق نما و آجر كاری زیبایی دارد . مقبره دارای ضریح زیباو آب طلا كاری شده است . نمای داخلی مقبره نیز از نظر تقسیم بندی و تركیبات معماریچشم گیر و خوش تناسب است. 

 

 

در 13 كيلومتري اروميه در روستاي امامزاده مدفن دو برادر از امام زادگان به نامهاي ابراهيم و محمد كه بنا به قولي چهار پشت آنها به حضرت زين العابدين «ع» ميرسد قرار دارد و نيز به قول برخي از معمرين مقابري كه در اين روستا وجود دارد به يكي از اولاد حضرت موسي بن‌جعفر «ع» منسوب مي باشند.
رواق و گنبد و ايوان اين امامزاده بدست مرحوم حبيب الله بيگلربيگي پايان يافته و بعدها نيز مرحوم حاجي غفار افشار به تكميل بعضي از نواقصات آن همت گماشت و پاشاخان اردوبادي ( آزادي ) درب اين امامزاده شريف را به هزينه شخصي خود تهيه نمود.

 

               

قدمت اين مقبره مربوط به دوره زنديه يا اوايل قاجاريه مي رسد كه به احتمال زياد به جاي مقبره قديمي تري ساخته شده است . اين مقبره داراي فرم مستطيل با يك گنبد مركزي كه مانند چهار طاقي هاي دوره ساساني داراي چهار جزر قوسدار است مي باشد و بوسيله گوشواره هايي اطاق مربع را به هشت ضلع تبديل نموده اند كه در محل تقسيم مربع به هشت ضلع داراي رسمي بندي هاي زيباي آجري مي باشند .

  

 
يك غلام گردشي در اطراف جزرهاي مذكور با گنبدهاي كوچك كه داراي آجركاري لوزي شكل هستند سالن را دور مي زند . نماي داخلي مقبره از نظر تقسيم بندي و تركيبات معماري چشم گير و خوش تناسب مي باشد و ازاره داخلي تا ارتفاع يك و نيم متري با كاشي هاي جديد آبي رنگ پوشش داده شده بطوريكه مي گويند اين كاشي ها به جاي كاشي هاي هفت رنگ قديمي نصب شده است . جبهه خارجي نيز در بخش شرقي داراي دو نيم ستون تزئيني مانند مسجد مناره اروميه مي باشد كه فواصل بين آجرهاي آن با خشت هاي سبز رنگ بصورت پيچ تزئين شده است.

 

 {google_map}37.530149,45.20919{/google_map}

 

لای لالار 1

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

لای لالار

لای لای د دیم یاتاسان قیزیل گوله باتاسن

قیزیلگولون عطریندن اؤز یوخونا قاتاسان

****

لای لای ددیم بویونجا   باش یاسدغا قویونجا

یات گولؤم یاتینجا  باخیم سنۀ دویونجا

****

لای لای ددیم آغلاما   اؤریمه داغلاما

بؤیه بیر قوچ ایید   اول مه نه أمود باغلاما

****

لای لای ددیم یاتیجا   گوزلرم آی باتینجا

زارا آمانا گلدیم سن    حاسیلا چاتیین جا

****

لای لای مارالیم لای لای   گلمیر قرارم لای لای

بؤیه بیر قوچ ایید اول  سنه یار آلیم لای لای

****

آ لای لای گوزوم لای    لای آیم الدوزوم لای لای

سن حاسیلا چاتیین جا    هر درده دؤزم لای لای

****

لای لای بولبولؤم لای لای   ساره سؤنبولؤم لای لای

باخجالاردا گول چوخدور    بیر قیزیل گؤلؤم لای لای

****

آ لای لای گؤلؤم لای لای   گؤلؤم سؤنبولؤم لای لای

بؤیو سنین ساینده     منده بیر گلؤم لای لای

****

منیم گول بوتام اوغول   عطرینه باتام اوغول

بیر آرزوم وار اؤرکده    سنه تؤی توتوم اوغول