كاظم داشی

دردالان این قلعه كه به جاده 6متری مكعبی شكل برمی خوریم كه به طول 200 متر عمق به دریا منتهی شده و یكباره مسدود می شود و روی همین جاده 6 متری به دستور كاظم خان پل انداخته بودند . 

در كاظم داشی، در زمان قدیم قراولخانه ای محكم درست كرده بودند و درب قراولخانه را در وسط دو پایه سنگی از مرمر سفید قرار داده بودند و روی یكی از پایه های مرمری مزبور عبارت : (ابونصر حسین بهادر خان حكمران ...) و روی پایه دیگر نیز : عبارت الضفر علی الله السلطان الاعظم المطاع الحسین ... را با خط زیبای نسخ حك كرده بودند. 

در قلعه مزبور چاهی وجود دارد كه در قله كوه واقع شده و عرض آن 5/2 متر وطول آن 5/2 و عمق آن در 7 و 8 متری طوری تسطیح كرده بودند كه در مواقع بارش باران و برف آب لازم در آن جمع گردد. 

در سمت غربی كوه غاری به شكل گنبد حمامهای قدیم كه در وسط آن از سنگ كنده شده (حجاری شده) وآب زلال قطره قطره در وسط طاق آن چكیده و در حوظ داخل آن وارد می گردد . 


كاظم خان در این قلعه ساختمانی دوطبقه ساخته و خود و خانواده اش در آنجا مقیم گشته و در این قلعه آهنگری - تعمیرگاه قایق سازی دایر كرده و به ساختن توپ سرپر و باروت وفشنگ و غیره می پرداختند . 

از این قلعه در زمان وجناءبن رواد و محمد بعیث (در زمان خلفای عباسی) بصورت دژ محكم استفاده می شد.

 

       

 

{google_map}38.144929,45.179079{/google_map}

 

 

موسیقی مکتب عاشیقی ارومیه به ثبت ملی رسید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 موسیقی مکتب عاشیقی ارومیه به ثبت ملی رسید

 موسیقی مکتب عاشیقی ارومیه بعد از سال‌ها کش و قوس و رقابت با سایر استان‌های عاشیق خیز ایران به شماره 165 در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت ملی شد.

 موسیقی مکتب عاشیقی ارومیه به ثبت ملی رسید

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی، موسیقی عاشیقی از اصلی‌ترین شاخصه‌های ملت‌های ترک زبان در سراسر جهان است که در ایران دارای مکتب‌های مختلف است. در این میان مکتب عاشیقی ارومیه بنا به نظر کارشناسان و اساتید این هنر در سراسر جهان اصیل ترین و قدیمی ترین مکتب عاشیقی می‌باشد که تا به امروز اصالت خود را حفظ کرده است.

، مکتب ارومیه، مکتب عرفان، حماسه و عشق است. 54 مقام باقیمانده از آن توسط هنرمندان عاشیق که امروزه بیش از یکصد نفر از آنها به مرکزیت شهرستان ارومیه در سطح استان فعالیت می‌کنند و عضو کانون عاشیق‌های حوزه هنری آذربایجان غربی به عنوان تنها کانون رسمی کشور هستند در عروسی‌ها، قهوه خانه‌ها و بعضی وقتها در مراسمات رسمی اداری اجرا می‌شوند.

تکنوازی عاشیق‌ها، غیر ریتمیک بودن مقام‌ها، کلامی بودن موسیقی ارائه شده در کنار آلت موسیقی (قوپوز) هفت سیمه با 14 پرده به نام 14 معصوم از شاخصه‌های اصلی مکتب عاشیقی ارومیه است که آنرا در سطح ایران و جهان منحصر به فرد کرده است.

در این مکتب، مفاهیم عرفانی و حماسی به اوج خود می‌رسد و مفاهیم اجتماعی که سرشار از آداب و رسوم سنت‌های پاک مردم گذشته این دیار است در قالب داستان‌های شیرین و اشعاری با مفاهیم ساده و در عین حال تاثیرگذار از شاعران گمنام ارائه می‌شود.

دوللو مصطفی، بالولو مسکین، فرهاد سلیمی، عزیز مرادخانی، قرمزه باش علی، درویش وهاب زاده و ده‌ها نفر دیگر که بسیاری از آنها به علت فقدان تاریخ نویسی و عدم پژوهش در این زمینه فراموش شده‌اند، از ستاره‌های درخشان این هنر در 200 سال اخیر هستند که جا دارد از امروز به بعد با توجه به ثبت ملی این مکتب بیشتر به آن پرداخت و در جهت ترویج و حفظ آن کوشش دوچندان کرد.

سرویس: ایسنا- آذربايجان غربي

 جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲