كاظم داشی

دردالان این قلعه كه به جاده 6متری مكعبی شكل برمی خوریم كه به طول 200 متر عمق به دریا منتهی شده و یكباره مسدود می شود و روی همین جاده 6 متری به دستور كاظم خان پل انداخته بودند . 

در كاظم داشی، در زمان قدیم قراولخانه ای محكم درست كرده بودند و درب قراولخانه را در وسط دو پایه سنگی از مرمر سفید قرار داده بودند و روی یكی از پایه های مرمری مزبور عبارت : (ابونصر حسین بهادر خان حكمران ...) و روی پایه دیگر نیز : عبارت الضفر علی الله السلطان الاعظم المطاع الحسین ... را با خط زیبای نسخ حك كرده بودند. 

در قلعه مزبور چاهی وجود دارد كه در قله كوه واقع شده و عرض آن 5/2 متر وطول آن 5/2 و عمق آن در 7 و 8 متری طوری تسطیح كرده بودند كه در مواقع بارش باران و برف آب لازم در آن جمع گردد. 

در سمت غربی كوه غاری به شكل گنبد حمامهای قدیم كه در وسط آن از سنگ كنده شده (حجاری شده) وآب زلال قطره قطره در وسط طاق آن چكیده و در حوظ داخل آن وارد می گردد . 


كاظم خان در این قلعه ساختمانی دوطبقه ساخته و خود و خانواده اش در آنجا مقیم گشته و در این قلعه آهنگری - تعمیرگاه قایق سازی دایر كرده و به ساختن توپ سرپر و باروت وفشنگ و غیره می پرداختند . 

از این قلعه در زمان وجناءبن رواد و محمد بعیث (در زمان خلفای عباسی) بصورت دژ محكم استفاده می شد.

 

       

 

{google_map}38.144929,45.179079{/google_map}

 

 

راه آهن مراغه–ارومیه امسال هم تکمیل نمی‌شود/وعده ای که تمدید شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارومیه-راه آهن مراغه – ارومیه به طول ۱۸۵ کیلومتردر پنج قطعه ۱۵ سال است در حال اجراست و تاکنون با گذشت سالها از روند اجرای آن هنوز به سرانجام نرسیده و وعده های اتمام آن هر سال تمدید می شود.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: عملیات اجرایی راه آهن ارومیه – مراغه از سال ۸۰ آغاز اکنون با گذشت سالها تنها ایستگاه میاندوآب و مهاباد آن به سرانجام رسیده و اتمام این طرح مهم و ملی چشم انتظار تخصیص اعتبارات است.

بهره مند بودن از راه آهن، آزادراه، بزرگراه در استانهایی نظیر آذربایجان غربی به دلیل هم مرزی با سه کشور خارجی با توانمندی های بازرگانی بین المللی ضرورتی است که متاسفانه تاکنون چندان مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است.

در حال حاضر اتمام این طرح یکی از دغدغه های اصلی و مطالبات مردم و مسئولان آذربایجان غربی همچنان از کمبود اعتبار رنج می برند اعتباراتی که به دلیل تزریق اندک در صورت تخصیص گاه به گاه نیز صرف پرداخت مطالبات پیمانکاران می شود.

کمبود اعتبار بزرگترین مانع اتمام طرح راه آهن ارومیه – مراغه است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت این طرح ملی به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه راه  آهن ارومیه – مراغه با گذشت سالهای طولانی به دلیل کمبود اعتبار نیمه تمام بوده و تکمیل آن نیازمند تزریق اعتبارات مورد نیاز است.

هادی بهادری با بیان اینکه حضورم در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی باعث شد به صورت ویژه پیگیر وضعیت این طرح باشم اظهارداشت: به درخواست دولت بودجه ادامه احداث خط آهن مراغه به ارومیه از صندوق توسعه ملی پرداخت می‌شود که این مهم نیازمند موافقت مقام معظم رهبری است.

وی با بیان اینکه مقرر شده طرح راه آهن ۵ استان کشور در دولت یازدهم به صورت ویژه تکمیل شود عنوان کرد: اگر بودجه دو میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای اتمام این ۵ طرح ریلی اختصاص یابد شاهد اتمام راه آهن ارومیه – مراغه خواهیم بود.

بهادری ادامه داد: این طرح در کاگروه های بیت رهبری در حال پیگیری است که در صورت تصویب راه آهن مراغه – ارومیه با شتاب بیشتری روند تکمیلی را طی می کند.

راه آهن مراغه – ارومیه تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری می رسد

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی نیز به نقل از استانداری آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت این طرح ملی گفت: با تخصیص اعتبار پروژه ملی راه آهن مراغه – ارومیه تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری می رسد.

تقی کهوریان روز گذشته در بازدید از روند اجرایی این طرح افزود:این پروژه بطورکلی ۸۵ درصد پیشرفت اجرایی دارد و در حال حاضر نیزعملیات احداث قطعات باقی مانده آن در حال انجام است و کارگاههای ساخت در مسیرریل و ایستگاه ها فعال هستند.

وی با بیان اینکه برای بهره برداری از کل این پروژه ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است افزود: در بازدید از مسیر خط آهن و ایستگاههای میاندوآب، مهاباد، نقده و ارومیه حجم عملیات باقی مانده و نواقصات موجود درایستگاههای میاندوآب و مهاباد بررسی شد که با تخصیص اعتبار تکمیل و بهره برداری می رسند.

معاون امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی همچنین از تصمیم دولت برای اتصال ۵ مرکز استان به شبکه ریلی کشور تا پایان دولت یازدهم خبر داد واظهار داشت: تکمیل طرح های بالای ۸۰ درصد در دستور کار دولت است و با توجه به حجم پیشرفت ۸۵ درصدی این پروژه امیدواریم با اختصاص اعتبار مورد نیازتا سال آینده شاهد بهره برداری از این شبکه حمل ونقل ریلی در آذربایجان غربی باشیم.

تقی کهوریان ادامه داد:ایستگاه مهاباد در مراحل نهایی ریل گذاری است و بزودی به بهره برداری می رسد و تا ایستگاه ارومیه نیز کارهای زیرسازی مسیر خط آهن تکمیل شده و فقط عملیات ریل گذاری مانده است که پیش بینی می شود با تامین اعتباردر آینده نزدیک این آرزوی مردم استان نیز محقق شود.