امامزاده برکشلو

 اینمقبره به شكل مستطیل با یك گنبد مركزی –مانند چهار طاقی دوره ساسانیوچها جرز قوس دار دارد و به وسیله گوشواره هایی طاق آن به هشت ضلع تقسیم شده است . درهر ضلع از مقبره یك ورودی با قوس جناقی دیده می شود و در طرفین آن پنجره هایی باقوس هلالی وجود دارد . مصالح به كار رفته در بنای مقبره از سنگ –ازاره تا یك مترو آجر است. نمای خارجی آن طاق نما و آجر كاری زیبایی دارد . مقبره دارای ضریح زیباو آب طلا كاری شده است . نمای داخلی مقبره نیز از نظر تقسیم بندی و تركیبات معماریچشم گیر و خوش تناسب است. 

 

 

در 13 كيلومتري اروميه در روستاي امامزاده مدفن دو برادر از امام زادگان به نامهاي ابراهيم و محمد كه بنا به قولي چهار پشت آنها به حضرت زين العابدين «ع» ميرسد قرار دارد و نيز به قول برخي از معمرين مقابري كه در اين روستا وجود دارد به يكي از اولاد حضرت موسي بن‌جعفر «ع» منسوب مي باشند.
رواق و گنبد و ايوان اين امامزاده بدست مرحوم حبيب الله بيگلربيگي پايان يافته و بعدها نيز مرحوم حاجي غفار افشار به تكميل بعضي از نواقصات آن همت گماشت و پاشاخان اردوبادي ( آزادي ) درب اين امامزاده شريف را به هزينه شخصي خود تهيه نمود.

 

               

قدمت اين مقبره مربوط به دوره زنديه يا اوايل قاجاريه مي رسد كه به احتمال زياد به جاي مقبره قديمي تري ساخته شده است . اين مقبره داراي فرم مستطيل با يك گنبد مركزي كه مانند چهار طاقي هاي دوره ساساني داراي چهار جزر قوسدار است مي باشد و بوسيله گوشواره هايي اطاق مربع را به هشت ضلع تبديل نموده اند كه در محل تقسيم مربع به هشت ضلع داراي رسمي بندي هاي زيباي آجري مي باشند .

  

 
يك غلام گردشي در اطراف جزرهاي مذكور با گنبدهاي كوچك كه داراي آجركاري لوزي شكل هستند سالن را دور مي زند . نماي داخلي مقبره از نظر تقسيم بندي و تركيبات معماري چشم گير و خوش تناسب مي باشد و ازاره داخلي تا ارتفاع يك و نيم متري با كاشي هاي جديد آبي رنگ پوشش داده شده بطوريكه مي گويند اين كاشي ها به جاي كاشي هاي هفت رنگ قديمي نصب شده است . جبهه خارجي نيز در بخش شرقي داراي دو نيم ستون تزئيني مانند مسجد مناره اروميه مي باشد كه فواصل بين آجرهاي آن با خشت هاي سبز رنگ بصورت پيچ تزئين شده است.

 

 {google_map}37.530149,45.20919{/google_map}

 

دوشاب آذربايجان غربى ثبت ملى شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

دوشاب آذربايجان غربى ثبت ملى شد

 

جام جم آنلاين: معاون حفظ، احيا و ثبت آثار اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان‌غربي از ثبت فناوري تهيه دوشاب از آب انگور استان در فهرست آثار ملي و معنوي کشور خبر داد.
 

وحيد احمدي در گفتگو با مهر، با اشاره به اينکه فناوري تهيه دوشاب به همراه دو ميراث معنوي ديگر از استان آذربايجان‌غربي موفق به دريافت شماره ثبت براي ورود به فهرست ميراث ‌ملي کشور شدند، افزود: آذربايجان‌غربي در سومين همايش شوراي عالي سياست‌گذاري ثبت آثار شش پرونده را براي ثبت پيشنهاد داد که از اين تعداد سه پرونده ميراث معنوي براي ثبت در فهرست ميراث‌ ملي مورد تائيد قرار گرفتند.

وي ثبت ' فناوري تهيه دوشاب'، مراسم 'جشن انگور مسيحيان' و 'فنون و شيوه ‌هاي نمک گيري از درياچه اروميه' راسه ميراث معنوي استان عنون کرد که موفق به دريافت شماره ثبت شدند و بيان داشت: مراسم دوشاب ‌پزان به عنوان يکي از مراسمات رايج در آذربايجان‌غربي به هنگام برداشت محصول انگور بوده که در طول ساليان دراز، سينه به سينه منتقل شده و امروزه ميتوان شاهد اجراي اين مراسم در جاي ‌جاي استان

بود.

 

معاون حفظ، احيا و ثبت آثار اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان‌غربي اظهار داشت: دوشاب ‌پزان که در واقع مراسم تهيه شيره انگور است هرساله در اواسط شهريورماه به صورت گروهي در باغ ‌هاي انگور استان برگزار مي‌شود و از آيين‌هاي کهن استان به شمار مي‌رود.

احمدي با اشاره به ثبت 'جشن انگور مسيحيان' در فهرست آثار ملي و معنوي ايران، ادامه داد: قدمت اين جشن که هرسال در منطقه اروميه همراه با رقص و آوازهاي آذربايجاني برگزار مي‌‌شود به چندين هزار سال قبل باز مي ‌گردد.

وي با اشاره به اينکه اين جشن در اواخر شهريور ماه به هنگام آغاز برداشت انگور برگزار مي‌شود و آئين‌ها، سنت‌ها و رسم و رسوم مخصوص خود را دارد که همچنان پا برجا مانده است.

اين مسئول اظهار داشت: جشن انگور در بعضي از روستاها هم ‌زمان با رسيدن کامل انگور و برخي ديگر به هنگام چيدن و جمع ‌آوري انگور برگزار مي‌شود که به آن شانيدر يا انگور چيني مي‌ گفتند و آن را جشن مي‌ گرفتند.

به گفته احمدي در ايام قديم مردم اروميه با توجه به پايبند بودن به رسم و رسوم و آداب کهن و ديرين نياکان خود تا چند روز قبل از برگزاري مراسم عيد انگور از خوردن انگور خودداري مي‌کردند و با اين کار احترام و ارزش گذاشتن به نعمت‌هاي الهي و آداب رسوم گذشتگان خود را به نمايش مي‌گذاشتند.

معاون حفظ، احيا و ثبت ملي آثار اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان‌غربي همچنين ' فنون و شيوه ‌هاي نمک‌ گيري در درياچه اروميه را از ديگر اثر ثبت شده استان در فهرست ميراث ‌معنوي نام برد و گفت: اين مراسم نيز بيشتر در فصل گرم سال انجام مي‌ شود.