دکتر سید مهدی قریشی امام جمعه ارومیه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

 حجت الاسلام دکتر سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه 

 

 این مراسم روز پنج شنبه  بیست ششم دی ماه سال ۱۳۹۲ با حضور رییس دفتر مقام معظم رهبری و مسئولان و نمایندگان استانی برگزار می شود.

mehdi goreyshi

حکم حجت الاسلام دکتر سید مهدی قریشی از سوی مقام معظم رهبری صادر می شود و به نمایندگی از ایشان حجت الاسلام گلپایگانی حکم را به نماینده جدید ولی فقیه در استان اعطا خواهند کرد.

 

ادامه مطلب: دکتر سید مهدی قریشی امام جمعه ارومیه

یزدان قوالچی کیمده ؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

"یزدان قوالچی"، شاید این نامی باشد که، کمتر کسی در کوچه پس کوچه های ارومیه صدا و اسم او را نشیده باشد. ترانه های آزربايجانی و صدای او سالهای سال است که در قهوه خانه ها، پارکها، جلوی در مدارس و محله ها برای مردم اروميه و حتی برای نوجوانان و زنان شهرمان نیز آشنا است.

 yazdan

 

 

"یزدان قوالچی" سالهاست که ترانه های اصیل آزربايجانی که هویت ملی و فرهنگی مردم آزربايجان است را، با ترانه های عامیانه که آنها نیز برخواسته از فرهنگ شفاهی آزربايجان

ادامه مطلب: یزدان قوالچی کیمده ؟

استاد عاشيق درويش

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

عاشيق درويش

عاشيق درويش (درويش وهاب زاده) كه از اهالي روستاي كردلر و از طايفه سيدقلي اين روستا مي باشد كه در تارخ 1309 شمسي در روستاي كردلر چشم به جهان گشود. در آذربايجان و ساير ملل سرودها و داستان هاي حماسي ، نغمه ها ، آوازها و روايت ها ي ديني و مذهبي وي معروف است كه آثار وي از صدا سيما و مراكز رسمي پخش مي شود .

ashix-darvish

ادامه مطلب: استاد عاشيق درويش

استاد عاشیق دهقان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

در گفتگوی اختصاصی دوهفته نامه «دنیز» با استاد عاشیق دهقان

مورخ 16 فروردین 1391-

اشاره : استاد محمد حسین دهقان ایگدیر مشهور به «عاشیق دهقان» در سال 1313 در روستای ایگدیر از توابع شهرستان ارومیه متولد شد. وی سالهای طولانی ست که از هنرمندان بنام عرصه موسیقی آذربایجان و از اساتید هنر عاشیقی «مکتب ارومیه» به شمارمی رود. دهقان به حق یک «عاشیق» به معنی حقیقی کلمه محسوب می شود، زیرا سه شرط اصلی عاشیق های آذربایجانی: اول صدا، دوم نوازنده ماهر ساز عاشیقی بودن و سوم سرودن اشعاری به سبک و سیاق عاشیقی (گرایلی، قوشما، دیوان، تجنیس و ..) را همواره یکجا داشته وبه چندین هنر آراسته است.

Ashix Dehgan

البته برخورداری از استعداد ذاتی خدادادی در هر سه زمینه، شرط اصلی موفقیت دهقان در هنر عاشیقی است که در کسب شهرت ملی و بین المللی وی نقشی اساسی داشته است. امروز این هنرمند 78 ساله در کمال صحت و سلامت جسمی و روحی به سر می برد و با همان شور و شوق سالهای جوانی در عرصه هنر خود فعالیت می کند. او از حافظه کم نظیری برخوردار است، اغلب میراث ادبی و هنری عاشیق های متقدم و معاصر ( دهها هزار بیت شعر در قالبهای مرسوم سبک عاشیقی) و دهها داستان مفصل عاشیقی را با زیر و بم و جزئیات و اشعار و روایت های مختلف آن را از حفظ می داند و می خواند.

قطعه فیلم زیررا تنها در صورت دسترسی به یوتیوب میتوانید ببینید.

ادامه مطلب: استاد عاشیق دهقان

برخی دیگر از مشاهیر ارومیه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

 

برخی دیگر از مشاهیر قدیمی ارومیه

سرمایه های واقعی یک سرزمین نه منابع و معادن آن که دانشوران و عالمان آن دیار می باشند. شهر ارومیه نیزاز این نعمت و موهبت برخوردار بوده و در عرصه علم و ادب و معرفت گوهر های درخشان و گرانبهایی در دل خود پرورده است. ذیلاً به اختصار نام و یاد چند تن از این فرهیختگان آورده می شود و با این توضیح که به مدلول «اثبات شیء موجب نفی ما ادی نمی شود » اشاره به این بزرگان دلالت

ادامه مطلب: برخی دیگر از مشاهیر ارومیه

شاعر عبدالرحمان طیار قولنجی متخلص به دده کاتیب

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

شاعر عبدالرحمان طیار قولنجی متخلص به دده کاتیب

DadaKatib-2

( زاده ۱۳۰۴ در روستای قولنجی ) قولونجو شاعر آذربایجانی است و با عنوان قولونجولو دده کاتیب مشهور است. آرامگاه او در روستای قولنجی قرار دارد.

ادامه مطلب: شاعر عبدالرحمان طیار قولنجی متخلص به دده کاتیب

آقای حسن انزلی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

جناب آقای حسن انزلی یکی از مشاهیر آذربایجانغربی می باشد که آخرین کتاب ایشان  به نام ارومیه در گذرزمان می باشد و اثر جاویدان  و بسیاربا ارزش بشمار می آید.

این کتاب ثمره مطالعات و تجربیات و تلاشهای استاد  جهت زنده نگه داشتن تاریخ سرزمین اجدادی مان هست.  مطا لعه این کتاب نزدیک به 800 صفحه ای را برای همه مشتاقان تاریخچه ارومیه توصیه میشود.

با مطالعه  این کتاب با مشاهیر دیگری از سرزمین مان آشنا خواهید شد و مولف سعی کرده به بهترین نحو  ممکن آنها را بشناساند.

زندگی نامه مولف در جلد کتاب < ارومیه در گذرزمان > به شرح زیر می باشد.

 

Gozare-zaman-1            Hasan-Anzali

مولف حسن انزلی فرزند معصوم در سال 1303 در روستای قره باغ از توابع سلماس متولد شد.

ادامه مطلب: آقای حسن انزلی

حجت الاسلام حسني امام جمعه اروميه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

حجت الاسلام غلامرضا حسني :

نه تنها در استان آذربايجان غربى بلكه در تمامى ايران كمتر كسى هستند كه اسم آقاى حسنى معروف به ملا حسنى به گوششان نرسيده باشد. حالا به جاست كه خلاصه اى از بيوگرافى أيشان رادر زير مشاهير شهر اروميه بگنجاند .
 
آقای غلامرضا حسنی بزرگ آباد ، در مرداد یا تیر 1306 در ارومیه ( روستای بزرگ آباد از مهال باراندوز ) به دنیا آمد، و پس از آن که پدرش را در دوازده سالگی از دست داد، با مادرش که نقش یک مربی دینی را در روستایشان بر عهده داشت، زندگی کرد. او پس از کلاس ششم به تحصیل علوم دینی پرداخت.

حجت الاسلام حسني

ادامه مطلب: حجت الاسلام حسني امام جمعه اروميه