امامزاده غریب حسن

نكته‌اي كه در محتواي اين استعلاميه ديده مي‌شود بكارگيري واژه « قريب » به جاي «غريب » مي‌باشد. امّا در محاورات مردم منطقه اصطلاح امامزاده « غريب حسن » به جاي « قريب حسن » كاربرد داشته و بر اين باورند كه ايشان در اين منطقه تنها و غريب افتاده و به شهادت رسيده است.
در گذشته آرامگاه غریب حسن ساختمان کوچکی بود که حدود60 متر مربع زیربنا داشته است. این بنا در سه ضلع دارای دو پنجره و در ضلع شرقی دارای یک پنجره در وسط و دو در ورودی در طرفین آن بوده است.
سقف بنا بوسیله شیروانی مسقف و طاق زیرآن با آجر پخته و گچ ساخته شده بود.
آرامگاه دارای ضریح نبوده و تنها حصار چوبی دور قبر را احاطه کرده بود. صندوقچه‌ای نیز در کنار درب ورودی تعبیه شده بود تا زائران نذورات نقدی خود را درون آن اندازد. در سال 1370ش ضریح فلزی با رویه نقره ای رنگ به ابعاد 1/5در 2 متر که با مبلغي در حدود یک ميليون تومان در اصفهان ساخته شده بود نصب می گردد. در سال 1382 ضریح کنونی با هزینه 28 میلیون تومان در اصفهان ساخته و بجای ضریح پیشین نصب می گردد.
 
garib-hasan1    garib-hasan2
 
جبهه اصلی نماي خارجي بنا در ضلع شمالي قرار گرفته و از ظاهری کاملاً متقارن برخوردار است. 
بناي امامزاده داراي پلا ني مستطيل شكل به ابعاد 26/15×26/80 متراز چهار بخش : هسته اصلي، ميانسرا، موتورخانه و اتاق كنترل تشكيل شده است. 
گنبد اين بنا از نوع پيازي و روكش آن از ورق آلومينيومي آبكاري شده طلايي می باشد ، بلندای آن 11/80 متر و داراي 12 نورگير فلزي است که دور تا دور ساقه گنبد در فاصله هاي معين تعبيه شده است بلندای ساقه 80/1 متر‌ است.
مناره هاي امامزاده در ضلع شمالي به بلندای 21 متر ساخته شده كه پايه و بخشي از ساقه مناره ها تا بلندای 5/4 متر در اتاق هاي مجاور ميانسرا قرار گرفته، راه ورودي مناره ها نيز از همين اتاق ها است.
ضريح مطهر تركيبي ازچوب با روكش نقره اي و طلايي و استيل مشبك به ابعاد 2×3 مترو بلندای آن بدون احتساب پايه و تاج ضريح 2/25 متر و پايه ضريح از سنگ گرانيت سياه به بلندای 20 سانتي متر است./س

{google_map}37.489651,45.152521{/google_map}

  

حجت الاسلام حسني امام جمعه اروميه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حجت الاسلام غلامرضا حسني :

نه تنها در استان آذربايجان غربى بلكه در تمامى ايران كمتر كسى هستند كه اسم آقاى حسنى معروف به ملا حسنى به گوششان نرسيده باشد. حالا به جاست كه خلاصه اى از بيوگرافى أيشان رادر زير مشاهير شهر اروميه بگنجاند .
 
آقای غلامرضا حسنی بزرگ آباد ، در مرداد یا تیر 1306 در ارومیه ( روستای بزرگ آباد از مهال باراندوز ) به دنیا آمد، و پس از آن که پدرش را در دوازده سالگی از دست داد، با مادرش که نقش یک مربی دینی را در روستایشان بر عهده داشت، زندگی کرد. او پس از کلاس ششم به تحصیل علوم دینی پرداخت.

حجت الاسلام حسني

 

آقای حسنی در سال 1330 برای ادامه تحصیل به قم می آید. وی ادامه دروس سطح را نزد اساتید مبرز حوزه تمام می کند و از جمله در درس تفسیر علامه طباطبائی حاضر می شود. نزد دکتر مفتح هم منظومه ملا هادی سبزواری را می خواند.

آقای حسنی پس از این تحصیلات به وطن خود باز می گردد تا آنچنان که خود می گوید در خدمت مردم باشد و با آنها.
در سال 1338 موفق می شود تا دفتر ازدواج و طلاق بگیرد تا به نابسامانی هایی که در این زمینه برای مردم و جود داشت خاتمه بدهد.
آقای حسنی در دور اول انتخابات مجلس از ارومیه کاندیدا شده و وارد مجلس شد و به کمیسیون دفاع رفت.

آقای  حسنی نمایندهٔ دور اول مجلس شورای اسلامی بوده‌است. با ۷۷/۹ درصد آرا دور دوم از ارومیه انتخاب شد.
أيشان بعد از انقلاب اسلامى ايران نماينده ولايت فقيه و امام جمعه اروميه مى باشد.

مديركل سازمان ميراث فرهنگي استان آذربايجان‌غربى در سال ١٣٨٨ پرونده ثبت معنوي حجت‌الاسلام غلامرضا حسنى امام جمعه اروميه را براى ثبت در ليست آثار معنوى كشور به سازمان ميراث فرهنگي فرستاد و بعدا به ثبت رسيد.
(تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1384)
 
امام جمعه ارومیه اقای حسنی به علت کهولت سنی تغییر پیدا کرد و  جناب حجت الاسلام دکتر مهدی قریشی از طرف رهبری در دی ماه سال ۱۳۹۲ منتخب شد.

 

آقایغلامرضا حسنی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۹۱ سالگی در اروميه درگذشتند.  
 
hasani- 1392