امامزاده برکشلو

 اینمقبره به شكل مستطیل با یك گنبد مركزی –مانند چهار طاقی دوره ساسانیوچها جرز قوس دار دارد و به وسیله گوشواره هایی طاق آن به هشت ضلع تقسیم شده است . درهر ضلع از مقبره یك ورودی با قوس جناقی دیده می شود و در طرفین آن پنجره هایی باقوس هلالی وجود دارد . مصالح به كار رفته در بنای مقبره از سنگ –ازاره تا یك مترو آجر است. نمای خارجی آن طاق نما و آجر كاری زیبایی دارد . مقبره دارای ضریح زیباو آب طلا كاری شده است . نمای داخلی مقبره نیز از نظر تقسیم بندی و تركیبات معماریچشم گیر و خوش تناسب است. 

 

 

در 13 كيلومتري اروميه در روستاي امامزاده مدفن دو برادر از امام زادگان به نامهاي ابراهيم و محمد كه بنا به قولي چهار پشت آنها به حضرت زين العابدين «ع» ميرسد قرار دارد و نيز به قول برخي از معمرين مقابري كه در اين روستا وجود دارد به يكي از اولاد حضرت موسي بن‌جعفر «ع» منسوب مي باشند.
رواق و گنبد و ايوان اين امامزاده بدست مرحوم حبيب الله بيگلربيگي پايان يافته و بعدها نيز مرحوم حاجي غفار افشار به تكميل بعضي از نواقصات آن همت گماشت و پاشاخان اردوبادي ( آزادي ) درب اين امامزاده شريف را به هزينه شخصي خود تهيه نمود.

 

               

قدمت اين مقبره مربوط به دوره زنديه يا اوايل قاجاريه مي رسد كه به احتمال زياد به جاي مقبره قديمي تري ساخته شده است . اين مقبره داراي فرم مستطيل با يك گنبد مركزي كه مانند چهار طاقي هاي دوره ساساني داراي چهار جزر قوسدار است مي باشد و بوسيله گوشواره هايي اطاق مربع را به هشت ضلع تبديل نموده اند كه در محل تقسيم مربع به هشت ضلع داراي رسمي بندي هاي زيباي آجري مي باشند .

  

 
يك غلام گردشي در اطراف جزرهاي مذكور با گنبدهاي كوچك كه داراي آجركاري لوزي شكل هستند سالن را دور مي زند . نماي داخلي مقبره از نظر تقسيم بندي و تركيبات معماري چشم گير و خوش تناسب مي باشد و ازاره داخلي تا ارتفاع يك و نيم متري با كاشي هاي جديد آبي رنگ پوشش داده شده بطوريكه مي گويند اين كاشي ها به جاي كاشي هاي هفت رنگ قديمي نصب شده است . جبهه خارجي نيز در بخش شرقي داراي دو نيم ستون تزئيني مانند مسجد مناره اروميه مي باشد كه فواصل بين آجرهاي آن با خشت هاي سبز رنگ بصورت پيچ تزئين شده است.

 

 {google_map}37.530149,45.20919{/google_map}

 

آقای حسن انزلی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

جناب آقای حسن انزلی یکی از مشاهیر آذربایجانغربی می باشد که آخرین کتاب ایشان  به نام ارومیه در گذرزمان می باشد و اثر جاویدان  و بسیاربا ارزش بشمار می آید.

این کتاب ثمره مطالعات و تجربیات و تلاشهای استاد  جهت زنده نگه داشتن تاریخ سرزمین اجدادی مان هست.  مطا لعه این کتاب نزدیک به 800 صفحه ای را برای همه مشتاقان تاریخچه ارومیه توصیه میشود.

با مطالعه  این کتاب با مشاهیر دیگری از سرزمین مان آشنا خواهید شد و مولف سعی کرده به بهترین نحو  ممکن آنها را بشناساند.

زندگی نامه مولف در جلد کتاب < ارومیه در گذرزمان > به شرح زیر می باشد.

 

Gozare-zaman-1            Hasan-Anzali

مولف حسن انزلی فرزند معصوم در سال 1303 در روستای قره باغ از توابع سلماس متولد شد.

 

گواهی ششم ابتدایی را در مدرسه اردشیر شاهپور گرفت و در 1321 به استخدام فرهنگ در امد. او تک معلم همان روستای محل تولد خود شد.از ان تاریخ تا 1329 با تلاش وی مدرسه روستا تبدیل به مدرسه شش کلاسه گردید.

پس از اخذ دیپلم با درجه ستوانی در هنگ 9 پیاده لشگر 64 اورمیه خدمت سربازی خود را سپری کرد.سپس به خدمت اموزش و پرورش بازگشت ودر سال 1332 به تبریز منتقل و ضمن تدریس و مدیریت در دبستان تربیت دوره دانشکده زبان و ادبیات فارسی را به پایان رساند.در سال 1335 دوباره به اورمیه برگشت ودر دبیرستان ها و دانشسر اها و تربیت معلم به تدریس پرداخت.

 

پس از بازنشستگی در سال 1352 تا سال 1357 در مدارس ملی تدریس و از سال 1364 تا 1370 در دانشگاه پیام نور ادبیات فارسی را تدریس کرد.بعد از بازنشستگی و فراغت خاطر کتب زیر را تدوین و منتشر نمود:

1-راهنمای درست نوشتن و درست خواندن

2-دستور زبان فارسی (چاپ چهارم)

3-روش نگارش(راهنمای انشاء)

4-راه زندگی(اداب معاشرت)

5-اموزش گام به گام انشاء

6-معلمی در سنگلاخ زندگی

7- ارومیه در گذرزمان

مکان ها در گذر مداوم زمان بسته به موقعیت جغرافیایی خود حوادث پیشامد ها و رویدادهای فراوانی را شاهد بوده اند که بعضی از این مکان ها بیشتر با رخداد ها و حوادث نیکو و خوشایند مواجه بوده و سوانح تلخ ودردناک کمتر دیده اند .

بالعکس برخی از این مناطق به علل غیبی و عینی فراوان اگر نگوییم همیشه بلکه بیشتر این گذر زمان را با حوادث تلخ رخداد های ناگوار و مصایب فراوان سپری کرده و این وقایع تلخ و جانگزا را در زمان های مختلف بر ساکنان خود تحمیل کرده اند.اذربایجان به طور اعم و شهر اورمیه به طور اخص از جمله این مکان های فراوان بلا دیده و مصیبت کشیده ای هستند که تاریخ شان مالامال از ناگواری ها تلخی ها و نامردی ها بوده و مردم ان بیشتر ایام روزگار را با تلخی و اندوه و درد و رنج و زجر و ستم ستم کاران گذرانده اند.

 

 

وبلاگ قابل دسترسی است